top of page
İTÜ Rover Takımı - renkli (1).png

İTÜ Rover Takımı

İTÜ Rover Takımı, 2016 yılında İTÜ Robotics Kulübü bünyesinde birbirinden farklı mühendislik disiplinlerinden öğrencilerin bir araya gelmiş öğrencilerden oluşmaktadır. Takımımız, "Rover" adı verilen, uzay araştırmalarında astronota yardım edebilecek, üzerindeki robot kolu ile insan elinin yapabileceği işlevlerini yerine getirebilen, alt yürür sistemi ile engebeli arazilerde yüksek performansta hareket edebilen, bilim sistemi ile bulunduğu toprağın canlılık analizini yapabilen, otonom çalışabilen uzay kara aracını tasarlayıp üretmektedir.

İTÜ Rover Takımı olarak, her yıl, Nasa ve Mars Society tarafından düzenlenen ABD Utah'daki URC (University Rover Challenge) ve Polonya'daki ERC (European Rover Challenge) yarışmalarına katılıp üniversitemizi ve ülkemizi en

iyi şekilde temsil ediyoruz.

Rover_2 - ITU Rover Team.jpg

Takım Adı

Kuruluş Yılı

Çalışma Alanları

İTÜ Rover Team

2016

Rover | Uzay Kara Araçları | Uzay Teknolojileri ve Savunma Sanayi

Vizyon

İTÜ Rover Takımı ülkemizde uzay teknolojilerinin gelişimini hızlandırmak ve ülkemizin gelecekte üreteceği insansız gezegen keşif aracı projelerine katkı sağlamak istemektedir.

Misyon

Uluslararası yarışmalarda ülkemizi insansız kara aracı tasarımları ile temsil etmek. Yenilikçi sistemler geliştirerek lisans eğitimine pratik uygulama kazandırmak. Ülke çapında gezegen keşif araçları takımlarının oluşumu ve gelişmesinde destek vermek.

Tarihçe

İTÜ Rover Takımı 2016 yılının Kasım ayında kurulmuş bir proje takımıdır. İTÜ ARIGE Kulübü bünyesindeki 8 öğrenci tarafından kurulan takım birkaç ay içinde 36 öğrencilik büyük bir oluşuma evrilmiş ve ülkemizin son 10 yıldır katılım gösteremediği uluslarası gezegen keşif aracı yarışması olan "URC" nin 2017 yazındaki yarışmasına kabul almıştır. ERC2018 yarışmasında da ülkemize başarı getirmiştir. URC 2017, URC 2018, URC2019 yarışmalarında ülkemizi tek başına ABD'nin Utah eyaletindeki finallerde temsil etmeyi sürdürmüş, URC 2020 yarışmasını ise 3.lükle tamamlamıştır.

İmkanlar

İTÜ Rover Takımı 2016 yılında İTÜ ARIGE Külübü (yeni ismi ile İTÜ Robotik Kulübü bknz: iturobotik.com) odasında 20 metrekare içerisinde başlamıştır. 2019 yılında gerçekleşen İstanbul depremi nedeniyle atölye kapatılmış bu nedenle birkaç ay çalışmaları durmuştur. Elektrik Elektronik Fakültesi Binası içerisindeki bir ofise yerleştirilen ekip çalışmalarına halen bu odada devam etmektedir.

Eğitim

Takım çalışmalarının yanı sıra ilkokul, lise ve üniversite öğrencilerine yönelik özendirme ve tanıtım faaliyetleri yürütmektedir. Birçok lise öğrencisinin üniversite olarak İTÜ'yü tercih etmesine neden olmuştur. Türkiye Gezegen Keşif Derneği ve İTÜ Bilimsel Sonda Ekibi gibi oluşumları kurmuş, ülkemizde uzay teknolojilerinin gelişmesi için İTÜ Robotik Kulübü bünyesinde eğitimlere katkı sağlamaktadır.

BİZE ULAŞIN

Adres:

Elektrik Elektronik Fakültesi 2. Kat

İstanbul Teknik Üniversitesi Ayazağa Kampüsü

E-Posta:

ituroverteam@gmail.com

SOSYAL MEDYA KANALLARI
  • Instagram
  • Twitter
  • Facebook
  • YouTube
bottom of page